Czym jest tak zwana mała księgowość i jak można ją prowadzić?

Z pewnością każdy mały przedsiębiorca prowadzący swoją jednoosobową działalność gospodarczą słyszał o czymś takim jak mała księgowość. To udogodnienie polegające na tym, że w przypadku tak małych firm księgowość można prowadzić we własnym zakresie, korzystając z tak zwanej księgi przychodów i rozchodów. Przedsiębiorca może zakupić odpowiedni program do księgowości, a następnie samodzielnie zajmować się tym, co w innym przypadku robiłoby biuro rachunkowe.

Czym jest tak zwana mała księgowość

Mała księgowość to księgowość mocno uproszczona, która jest rozwiązaniem dla osób prowadzących małe firmy jednoosobowe lub będące w spółkach cywilnych osób fizycznych. Możliwość prowadzenia tak zwanej małej księgowości związana jest również z pewnymi limitami finansowymi dotyczącymi obrotów w firmie. Z małej księgowości można korzystać wtedy, gdy przychody w firmie nie przekroczą 20000000 euro. Warto wiedzieć o tym, że decydując się na taką uproszczoną formę księgowości, należy zgłosić to jeszcze na etapie rejestrowania swojej działalności. Wypełniając odpowiedni formularz do CEIDG należy tam bowiem zaznaczyć podmiot, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie księgowości. Może być nim na przykład konkretne biuro rachunkowe, albo właśnie księgowość prowadzona samodzielnie.

Program księgowy czyli wsparcie w prowadzeniu małej księgowości

Jak z księgowością prowadzoną samodzielnie poradzić sobie, by wystawianie faktur czy prowadzenie innych działań nie stało się zbyt czasochłonne i pracochłonne, oraz nie generowało błędów? Najlepsze posunięciem będzie odpowiedni program do wystawiania faktur czy szerzej program do księgowości, z którego będzie można korzystać online, a w sytuacjach awaryjnych dostępna będzie również konkretna porada księgowa, na przykład w formie e-mailowej. Tego typu program do księgowości do małej firmy warto wybrać starannie, decydując się na produkty naprawdę renomowane i szeroko polecane w internecie. Z naszej strony możemy polecić Taxomatic.

Program do wystawiania faktur

Pojedyncze fakturę można wystawić online korzystając z dostępnych w sieci edytorów. Najczęściej można zrobić to za darmo lub za jakąś naprawdę symboliczną opłatą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie w przypadku gdy firma nabiera rozpędu – wtedy należy kupić dobry program księgowy, z którego będzie korzystało się przez najbliższe lata. Zmiana programu do prowadzenia księgowości zarówno w trakcie roku podatkowego, jak też na jego początku, to naprawdę spora sprawa wymagająca przenoszenia wielu danych do nowego programu. Aby tego uniknąć, najlepiej od razu kupić dobre programy księgowy z wieloma różnymi funkcjami, dzięki czemu wraz z rozwojem firmy i koniecznością prowadzenia bardziej skomplikowanej księgowości, nie będzie z tym problemu.