Jaką drogę wydawniczą wybrać?

Pisarze decydując się na publikację swojego dzieła decydują się często na współpracę z wydawnictwem. Są to zwykle uznani gracze, którzy mają dedykowane do kontaktu formularze. Wiele osób decyduje się zatem na tego typu drogę wydawniczą. Są jednak tacy, którzy decydują się na wydanie książki samemu.

Kusić może szczególnie duży zarobek. Publikacja w wydawnictwie wiąże się z zarobkami sięgającymi poziomu kilku procent od ceny netto danego egzemplarza. Wybierając samoczynne wydawanie, cena ta sięga niemalże 100%. Oczywiście należy odliczyć koszty druku, itp., jednak brzmi to o wiele lepiej niż w przypadku współpracy z wydawcą. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu nie traci się praw autorskich do stworzonego tekstu. Niestety z reguły jest tak, że prawa majątkowe przekazuje się wraz z podpisaniem umowy. Z reguły jest to okres kilku lat, jednak to bardzo niekorzystne dla autora. Oznacza to zamknięcie drogi do ewentualnej ponownej publikacji w tym lub innym wydawnictwie.

Zwykle mało chce zgodzić się na takie rozwiązanie. Niestety wielu autorów na to nie stać i muszą szukać pomocy u wydawnictw w Polsce. Oczywiście to również dobre rozwiązanie, nie należy go negować. Każdemu zależy na czym innym i ma inne priorytety. Droga z wydawcą daje rzut oka specjalistów na stworzony tekst. Mogą oni poprawić go na tyle, że będzie lepiej się sprzedawał. Coś za coś. Doświadczenie bardzo się w tym przypadku liczy. Należy znaleźć złoty środek.