Selfpublishing – podstawowa wiedza

półka pełna książek

Wydawanie własnej książki to bardzo kosztowna sprawa i wie o tym każdy, kto kiedykolwiek robił research na ten temat. Na całe szczęście dla tych, nieposiadających odpowiedniego zaplecza pieniężnego, pojawiła się pewna bardzo ciekawa opcja w postaci selfpublishingu. Czy warto poświęcać czas i zasoby na takie wyjście? A może nie ma to kompletnie sensu? Przekonajmy się!

O co chodzi?

12Niektórym z was może się wydawać, że książka ma sens istnienia tylko w momencie, w którym jest ona wydana przez „prawdziwego” wydawcę. Nic bardziej mylnego! Selfpublishing ma swój sens, zwłaszcza gdy poruszamy temat, który pozornie nie wydaje się taki ciekawy i przede wszystkim medialny. Dlaczego mówimy akurat o medialności? Otóż pomyślcie o tym w ten sposób: wydanie książki to dla wydawnictwa inwestycja. Poświęcają oni swój czas oraz fundusze, aby przygotować i wypromować waszą sztukę, aby osiągnęły one jak najlepsze wyniki sprzedażowe. Właśnie dlatego, czasami jest tak, że nie opłaca się wydawać książki – gdyż po prostu nie ma ona dużych szans na sprzedaż!

Jak to wygląda?

Jeżeli decydujemy się na wydanie książki na własny koszt, na pewno wierzymy otwarta książkaw swój projekt. Możemy praktycznie ręczyć za całą ideę i tekst, który znajduje się na stronach powieści. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sami sponsorujemy swoją sztukę, przez co ewentualne zyski z danej sprzedaży trafiają tylko do naszej kieszeni. Także z własnej kieszeni wykładamy pieniądze dla grafika na projekt okładki czy dystrybucję i promocję. Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z tego, co oferują wydawnictwa czy jak traktują swoich autorów, może nadszedł czas na zrobienie tego samemu?

Podsumowanie

Wielu z nas nie ma możliwości lub szczęścia, aby wydać swój produkt na koszt wydawnictwa. Nie ma co się jednak załamywać, gdyż istnieje inne wyjście. Może i ty zostaniesz autorem, którego książki sprzedadzą się na pniu? Kto wie, jak potoczy się twoja kariera?