
Wydawanie własnej książki to bardzo kosztowna sprawa i wie o tym każdy, kto kiedykolwiek robił research na ten temat. Na całe szczęście dla tych, nieposiadających odpowiedniego zaplecza pieniężnego, pojawiła się pewna bardzo ciekawa opcja w postaci selfpublishingu. Czy warto poświęcać czas i zasoby na takie wyjście? A może nie ma to kompletnie sensu? Przekonajmy się!
O co chodzi?
12Niektórym z was może się wydawać, że książka ma sens istnienia tylko w momencie, w którym jest ona wydana przez „prawdziwego” wydawcę. Nic bardziej mylnego! Selfpublishing ma swój sens, zwłaszcza gdy poruszamy temat, który pozornie nie wydaje się taki ciekawy i przede wszystkim medialny. Dlaczego mówimy akurat o medialności? Otóż pomyślcie o tym w ten sposób: wydanie książki to dla wydawnictwa inwestycja. Poświęcają oni swój czas oraz fundusze, aby przygotować i wypromować waszą sztukę, aby osiągnęły one jak najlepsze wyniki sprzedażowe. Właśnie dlatego, czasami jest tak, że nie opłaca się wydawać książki – gdyż po prostu nie ma ona dużych szans na sprzedaż!
Jak to wygląda?
Jeżeli decydujemy się na wydanie książki na własny koszt, na pewno wierzymy w swój projekt. Możemy praktycznie ręczyć za całą ideę i tekst, który znajduje się na stronach powieści. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest to, że sami sponsorujemy swoją sztukę, przez co ewentualne zyski z danej sprzedaży trafiają tylko do naszej kieszeni. Także z własnej kieszeni wykładamy pieniądze dla grafika na projekt okładki czy dystrybucję i promocję. Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z tego, co oferują wydawnictwa czy jak traktują swoich autorów, może nadszedł czas na zrobienie tego samemu?
Podsumowanie
Wielu z nas nie ma możliwości lub szczęścia, aby wydać swój produkt na koszt wydawnictwa. Nie ma co się jednak załamywać, gdyż istnieje inne wyjście. Może i ty zostaniesz autorem, którego książki sprzedadzą się na pniu? Kto wie, jak potoczy się twoja kariera?