Zanim rozpoczniesz rozmowy z bankiem na temat kredytu – co warto zrobić?

Poszukując kredytu gotówkowego warto dobrze się do tego przygotować jeszcze zanim rozpoczniemy rozmowy z bankiem. Natłok ofert kredytów może wprowadzić duże zamieszanie. Na co zwrócić uwagę szukając kredytu? Partnerem artykułu jest Expander.

Osoby poszukujące kredytu na pewno zetkną się z takimi pojęciami jak RRSO, prowizja, oprocentowanie, rata malejąca bądź równa – są to wszystko czynniki, które mają duży wpływ na koszt kredytu. Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy kredytowej?

RRSO – co to jest?

Analizując oferty kredytów gotówkowych warto zwrócić uwagę na wysokość prowizji. Bardzo często spotykamy się z oferta kredytu „raty 0%”. Trzeba mieć świadomość, że nie jest to jedyny koszt kredytu. Banki coraz częściej odbijają sobie niskie oprocentowanie wysoka prowizją.

Skrót RRSO, z którym spotykamy się zawsze, gdy szukamy kredytu, jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, który jest wskaźnikiem obliczanym indywidualnie dla każdego kredytu. Mówiąc najprościej jest to całkowity koszt kredytu, który poniesie każdy kredytobiorca. W skład RRSO wchodzą odsetki, ubezpieczenie kredytu, prowizja banku oraz inne opłaty, które pobiera bank.

Raty – równe czy malejące?

Kredytobiorca ma do wyboru dwa rodzaje rat, są to raty równe lub malejące. Wybierając rat równe klient decyduje się na spłatę głównie odsetek, a obciążenie spłacane będzie później. Rata malejąca zmniejsza się każdego miesiąca o kilka procent. Na ratę składać się będzie obciążenie kapitałowe plus odsetki. Raty malejące w pierwszym okresie spłaty są wysokie, dlatego jest to oferta dla klientów, którzy mają wysoką zdolność kredytową.

Nieprzewidziane sytuacje

Przystępując do rozmów z bankiem na temat kredytu warto dowiedzieć się, jak bank traktuje nieprzewidziane wydarzenia. Życie często niesie ze sobą zaskakujące sytuacje. Czasami sytuacja finansowa ulega poprawi, a czasami wręcz odwrotnie. Warto dowiedzieć się, jak w takich sytuacjach postępuje bank, w którym staramy się o kredyt. Czy wcześniejsza spłata kredytu wiąże się z dodatkowym kosztem? Jak bank zapatruje się na sytuację, gdy klient będzie potrzebował wakacji kredytowych?

Zdolności kredytowe to podstawa

Rozpoczęcie rozmów z bankiem warto rozpocząć od przygotowania zdolności kredytowych. Chcąc zwiększyć swoje szanse na wyższy kredyt warto pozamykać karty kredytowe oraz debetowe. Warto również spłacić zaciągnięte wcześniej pożyczki. Trzeba pamiętać, że każde obciążenie zmniejsza zdolność kredytową klienta.

Nie zależnie od tego, jak dużą sumę klient chce pożyczyć warto dobrze przygotować się do rozmowy z bankiem. Wiedza pozwoli na wybranie odpowiedniej oferty, która będzie najkorzystniejsza dla klienta.